Skip to content

826 Ethan CourtToms River, NJ 08753

Built 2018

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Dec 9, 2019

Property Information

Block693
Lot41.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,016
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,000
43%
Improvement Value:$374,800
57%
Total Assessment$655,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,942+5.6%
2024$11,307+11.2%
2023$10,170+1.2%
2022$10,048+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft3,016DeedBook 17744, Page 571Recorded1/8/2020

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft3,016DeedBook 17137, Page 68Recorded6/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$960,000
DeedBook 16660, Page 1899