Skip to content

703 Opatut CourtToms River, NJ 08753

Built 1997

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jun 21, 2016

Property Information

Block693
Lot55.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,566
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
31%
Improvement Value:$328,300
69%
Total Assessment$478,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,710+5.2%
2024$8,279+1.6%
2023$8,149+0.4%
2022$8,113+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,566DeedBook 16439, Page 570Recorded7/6/2016

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,566DeedBook 15935, Page 283Recorded11/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1997