Skip to content

959 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Sep 2, 2016

Property Information

Block694.01
Lot102
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,914
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
37%
Improvement Value:$277,200
63%
Total Assessment$437,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,961+5.2%
2024$7,568-1.1%
2023$7,653+0.4%
2022$7,619+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,914DeedBook 16525, Page 805Recorded9/29/2016

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 12768, Page 333

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 10501, Page 925

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 10174, Page 1675