Skip to content

768 Vaughn AvenueToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 13, 2011

Property Information

Block694.01
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,660
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
33%
Improvement Value:$246,900
67%
Total Assessment$365,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,663+5.2%
2024$6,334+18.5%
2023$5,346+0.4%
2022$5,322+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 14877, Page 1488

Property Sale

Sale
$158,100
DeedBook 14682, Page 1463

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 12369, Page 326

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 10454, Page 143

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 3968, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1960