Skip to content

1 Dauphin CourtToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Jun 28, 2002

Property Information

Block694.01
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,796
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
34%
Improvement Value:$202,600
66%
Total Assessment$307,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,601+5.2%
2024$5,325+0.8%
2023$5,283+0.4%
2022$5,260+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 10924, Page 791

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960