Skip to content

748 Vaughn AvenueToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Apr 22, 2014

Property Information

Block694.01
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,660
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
26%
Improvement Value:$275,000
74%
Total Assessment$371,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,756+5.2%
2024$6,422+13.3%
2023$5,669+0.4%
2022$5,644+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,660DeedBook 15811, Page 1028Recorded5/23/2014

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962