Skip to content

972 Westminster DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Aug 31, 2023

Property Information

Block694.01
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,960
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
26%
Improvement Value:$283,000
74%
Total Assessment$383,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,974+5.2%
2024$6,630+14.4%
2023$5,794+0.4%
2022$5,769+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000
Sq Ft1,960DeedBook 19482, Page 1160Recorded9/12/2023

Property Sale

Sale
$236,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 16109, Page 1277Recorded6/17/2015

Property Sale

Sale
$33,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962