Skip to content

980 Stafford DriveToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Jul 27, 1978

Property Information

Block694.01
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,920
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
30%
Improvement Value:$269,900
70%
Total Assessment$386,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,795+5.4%
2024$6,447+12.1%
2023$5,752+0.5%
2022$5,726+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3740, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1963