Skip to content

3 Page CourtToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
Dec 13, 2000

Property Information

Block694.01
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,920
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
24%
Improvement Value:$316,300
76%
Total Assessment$414,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,544+5.2%
2024$7,172+10.0%
2023$6,518+0.4%
2022$6,489+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 10263, Page 273

Property Sale

Sale
$33,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962