Skip to content

971 Riverbrook CourtToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Jul 31, 1998

Property Information

Block694.01
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,169
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,000
37%
Improvement Value:$341,900
63%
Total Assessment$544,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,923+5.2%
2024$9,432+15.5%
2023$8,166+0.4%
2022$8,130+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 5611, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 1998