Skip to content

970 Riverbrook CourtToms River, NJ 08753

Built 1999

Last Sale Price
$180,800
Last Sale Date
Jun 24, 1999

Property Information

Block694.01
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,101
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,000
37%
Improvement Value:$344,800
63%
Total Assessment$546,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,957+5.2%
2024$9,465+14.7%
2023$8,254+0.4%
2022$8,218+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,800
DeedBook 5738, Page 624

Property Built

Built

Year Built: 1999