Skip to content

958 Riverbrook CourtToms River, NJ 08753

Built 1999

Last Sale Price
$187,850
Last Sale Date
Jan 15, 1999

Property Information

Block694.01
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,301
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
37%
Improvement Value:$351,800
63%
Total Assessment$556,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,139+5.2%
2024$9,638+16.3%
2023$8,289+0.4%
2022$8,253+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$187,850
DeedBook 5661, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1999