Skip to content

913 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$32,200
Last Sale Date
Mar 20, 1973

Property Information

Block694.01
Lot76
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,272
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
42%
Improvement Value:$201,000
58%
Total Assessment$347,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,069+5.4%
2024$5,757+8.2%
2023$5,321+0.5%
2022$5,297+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$32,200
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973