Skip to content

943 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$224,500
Last Sale Date
Jul 22, 2010

Property Information

Block694.01
Lot96
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,994
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
32%
Improvement Value:$218,300
68%
Total Assessment$320,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,833+5.2%
2024$5,544-3.0%
2023$5,716+0.4%
2022$5,691+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$224,500
DeedBook 14650, Page 1749

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 11630, Page 1476

Property Sale

Sale
$110,500
DeedBook 5675, Page 307

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 3660, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1974