Skip to content

755 Northstream DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2002

Property Information

Block694.02
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,880
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
27%
Improvement Value:$262,100
73%
Total Assessment$359,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,539+5.2%
2024$6,216+21.2%
2023$5,128+0.4%
2022$5,105+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$94,300
DeedBook 5250, Page 973

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5014, Page 585

Property Built

Built

Year Built: 1965