Skip to content

723 Northstream DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$252,600
Last Sale Date
Jul 30, 2014

Property Information

Block694.02
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,008
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
24%
Improvement Value:$308,800
76%
Total Assessment$404,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,371+5.2%
2024$7,007+15.9%
2023$6,045+0.4%
2022$6,018+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$252,600

From:

To:

Sq Ft2,008DeedBook 15864, Page 627Recorded8/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 1965