Skip to content

651 Duchess CourtToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
May 6, 1996

Property Information

Block694.02
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,530
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
24%
Improvement Value:$296,900
76%
Total Assessment$392,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,155+5.2%
2024$6,801+7.1%
2023$6,353+0.4%
2022$6,325+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5367, Page 370

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 4690, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 1988