Skip to content

645 Duchess CourtToms River, NJ 08753

Built 1967

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2024

Property Information

Block694.02
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,183
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,000
24%
Improvement Value:$353,900
76%
Total Assessment$464,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,466+5.2%
2024$8,047+14.9%
2023$7,001+0.4%
2022$6,971+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft2,183DeedBook 19535, Page 687Recorded11/13/2023

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5250, Page 318

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4462, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1967