Skip to content

977 Stafford DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Owner
---
Last Sale Price
$621,000
Last Sale Date
Nov 20, 2025

Property Information

Block694.02
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,680
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,000
25%
Improvement Value:$289,600
75%
Total Assessment$386,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,040+5.2%
2024$6,692+13.5%
2023$5,897+0.4%
2022$5,871+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$621,000
Sq Ft1,680DeedBook 20207, Page 1511Recorded11/25/2025

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 10192, Page 1039

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5222, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1964