Skip to content

973 Westminster DriveToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$254,000
Last Sale Date
Jun 26, 2017

Property Information

Block694.03
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,600
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
28%
Improvement Value:$253,800
72%
Total Assessment$352,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,424+5.2%
2024$6,107+19.0%
2023$5,130+0.4%
2022$5,108+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$254,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 16828, Page 643Recorded8/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 1963