Skip to content

974 Edinburgh DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 18, 2000

Property Information

Block694.04
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,226
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
27%
Improvement Value:$346,400
73%
Total Assessment$474,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,639+5.2%
2024$8,212+6.0%
2023$7,750+0.4%
2022$7,716+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 10182, Page 1408

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 4785, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1972