Skip to content

698 Northstream DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Nov 10, 2022

Property Information

Block694.05
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,614
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
28%
Improvement Value:$241,600
72%
Total Assessment$335,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,111+5.2%
2024$5,809+10.5%
2023$5,258+0.4%
2022$5,235+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,614DeedBook 19256, Page 1985Recorded12/21/2022

Property Sale

Sale
$89,500
DeedBook 4401, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1965