Skip to content

897 Stafford DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Date
Dec 30, 1986

Property Information

Block694.05
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,440
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
28%
Improvement Value:$246,700
72%
Total Assessment$342,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,241+5.2%
2024$5,932+20.5%
2023$4,925+0.4%
2022$4,903+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4495, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1965