Skip to content

901 Stafford DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 10, 2022

Property Information

Block694.05
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,584
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
30%
Improvement Value:$228,200
70%
Total Assessment$324,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,904+5.2%
2024$5,612+15.9%
2023$4,842+0.4%
2022$4,821+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,584DeedBook 19136, Page 1683Recorded8/17/2022

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 14466, Page 321

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5381, Page 412

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 4461, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1964