Skip to content

900 Forge LaneToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Nov 23, 2004

Property Information

Block694.06
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,440
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
36%
Improvement Value:$168,200
64%
Total Assessment$264,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,811+5.2%
2024$4,573+1.1%
2023$4,524+0.4%
2022$4,504+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 12382, Page 1816

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4977, Page 981

Property Built

Built

Year Built: 1965