Skip to content

897 Briar AvenueToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 12, 2010

Property Information

Block694.06
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,221
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
55%
Improvement Value:$141,400
45%
Total Assessment$311,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,671+5.2%
2024$5,390-0.1%
2023$5,396+0.4%
2022$5,372+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 14647, Page 748

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 11789, Page 722

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 4964, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 1970