Skip to content

905 Briar AvenueToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 14, 2020

Property Information

Block694.06
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,359
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
50%
Improvement Value:$159,200
50%
Total Assessment$318,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,794+5.2%
2024$5,508-1.9%
2023$5,616+0.4%
2022$5,592+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,359DeedBook 18050, Page 357Recorded9/11/2020

Property Built

Built

Year Built: 1968