Skip to content

892 Forge LaneToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2024

Property Information

Block694.06
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,277
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
36%
Improvement Value:$193,300
64%
Total Assessment$304,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,541+5.2%
2024$5,267+12.7%
2023$4,672+0.4%
2022$4,651+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,231DeedBook 17222, Page 729Recorded8/28/2018

Property Sale

Sale
$311,900
DeedBook 13136, Page 1949

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 4030, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1964