Skip to content

702 Viscount DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$28,850
Last Sale Date
Dec 22, 1971

Property Information

Block694.07
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,698
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
30%
Improvement Value:$283,400
70%
Total Assessment$402,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,328+5.2%
2024$6,966+23.8%
2023$5,626+0.4%
2022$5,602+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$28,850
DeedBook 3177, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1971