Skip to content

694 Viscount DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Jul 5, 1988

Property Information

Block694.07
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class17
Description1.51G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,506
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
31%
Improvement Value:$263,000
69%
Total Assessment$380,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,920+5.2%
2024$6,578+25.4%
2023$5,245+0.4%
2022$5,222+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4681, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1971