Skip to content

687 Viscount DriveToms River, NJ 08753

Built 1997

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jul 16, 1997

Property Information

Block694.07
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,434
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,000
41%
Improvement Value:$260,700
59%
Total Assessment$444,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,098+5.2%
2024$7,698+19.9%
2023$6,423+0.4%
2022$6,395+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5489, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 5251, Page 28

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4490, Page 706