Skip to content

668 Coventry DriveToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block694.07
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,262
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
42%
Improvement Value:$226,200
58%
Total Assessment$389,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,837+5.4%
2024$6,487-5.0%
2023$6,832+0.5%
2022$6,801+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 4651, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1987