Skip to content

983 Edinburgh DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$27,060
Last Sale Date
Feb 4, 1971

Property Information

Block694.07
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
30%
Improvement Value:$275,800
70%
Total Assessment$393,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,171+5.2%
2024$6,817+18.8%
2023$5,739+0.4%
2022$5,714+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$27,060
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970