Skip to content

672 Vaughn AvenueToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 15, 2002

Property Information

Block694.07
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,160
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,000
42%
Improvement Value:$223,700
58%
Total Assessment$384,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,005+5.2%
2024$6,659+0.2%
2023$6,643+0.4%
2022$6,614+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 10994, Page 67

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4794, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1988