Skip to content

956 Somerset DriveToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$306,000
Last Sale Date
Jun 22, 2010

Property Information

Block694.07
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,823
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
38%
Improvement Value:$253,000
62%
Total Assessment$409,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,448+5.2%
2024$7,080+5.7%
2023$6,696+0.4%
2022$6,666+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$306,000
DeedBook 14632, Page 877

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5096, Page 602

Property Sale

Sale
$131,500
DeedBook 4537, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1987