Skip to content

613 Duchess CourtToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Jan 29, 2009

Property Information

Block694.07
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,393
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
28%
Improvement Value:$405,900
72%
Total Assessment$564,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,287+5.2%
2024$9,778+14.9%
2023$8,509+0.4%
2022$8,472+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$333,000
DeedBook 14234, Page 561

Property Sale

Sale
$477,500
DeedBook 13314, Page 1970

Property Built

Built

Year Built: 1962