Skip to content

625 Duchess CourtToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$418,000
Last Sale Date
Jun 27, 2019

Property Information

Block694.07
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,088
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
31%
Improvement Value:$333,700
69%
Total Assessment$482,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,790+9.8%
2024$8,002+6.5%
2023$7,512+0.4%
2022$7,480+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$418,000
Sq Ft2,088DeedBook 17551, Page 623Recorded7/29/2019

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 13858, Page 841

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 5449, Page 676

Property Sale

Sale
$184,500
DeedBook 4915, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1962