Skip to content

633 Duchess CourtToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Apr 15, 1977

Property Information

Block694.07
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,033
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
34%
Improvement Value:$289,300
66%
Total Assessment$436,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,945+5.2%
2024$7,552+12.4%
2023$6,721+0.4%
2022$6,691+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3606, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1967