Skip to content

726 Viscount DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$46,600
Last Sale Date
Jan 17, 1979

Property Information

Block694.07
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,764
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
28%
Improvement Value:$268,600
72%
Total Assessment$370,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,749+5.2%
2024$6,415+13.0%
2023$5,679+0.4%
2022$5,654+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$46,600
DeedBook 3792, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 1964