Skip to content

722 Viscount DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 1996

Property Information

Block694.07
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,440
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
29%
Improvement Value:$251,500
71%
Total Assessment$355,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,474+5.2%
2024$6,154+14.6%
2023$5,368+0.4%
2022$5,345+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964