Skip to content

888 Westminster DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Aug 15, 2024

Property Information

Block694.11
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,081
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
21%
Improvement Value:$403,400
79%
Total Assessment$509,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,528+5.2%
2024$8,106+7.5%
2023$7,540+0.4%
2022$7,507+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$735,000
Sq Ft3,081DeedBook 19769, Page 40Recorded8/21/2024

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft3,061DeedBook 18363, Page 1377Recorded3/12/2021

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5233, Page 347

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4313, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1969