Skip to content

841 Astoria DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$601,000
Last Sale Date
Oct 25, 2022

Property Information

Block694.11
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,566
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
24%
Improvement Value:$370,600
76%
Total Assessment$484,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,825+5.2%
2024$8,388+4.9%
2023$7,996+0.4%
2022$7,961+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$601,000
Sq Ft2,566DeedBook 19222, Page 1852Recorded11/14/2022

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 3700, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1971