Skip to content

683 Northstream DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 29, 2015

Property Information

Block694.11
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,654
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
31%
Improvement Value:$224,800
69%
Total Assessment$325,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,933+5.2%
2024$5,640+2.9%
2023$5,478+0.4%
2022$5,454+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,654DeedBook 16195, Page 945Recorded9/22/2015

Property Sale

Sale
$167,800
DeedBook 10477, Page 1480

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3829, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1965