Skip to content

845 Astoria DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block694.11
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,566
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
30%
Improvement Value:$284,400
70%
Total Assessment$408,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,437+11.3%
2024$6,680+8.4%
2023$6,165+0.4%
2022$6,138+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft2,566DeedBook 18590, Page 530Recorded7/21/2021

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5071, Page 733

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 3653, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1972