Skip to content

695 Sussex CourtToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Oct 31, 1984

Property Information

Block694.11
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,128
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
26%
Improvement Value:$292,500
74%
Total Assessment$393,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,166+5.2%
2024$6,811+4.7%
2023$6,503+0.4%
2022$6,474+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 4253, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1972