Skip to content

687 Northstream DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2024

Property Information

Block694.11
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,640
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
29%
Improvement Value:$254,700
71%
Total Assessment$358,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,532+5.2%
2024$6,209+4.7%
2023$5,929+0.4%
2022$5,903+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,640DeedBook 19460, Page 986Recorded8/15/2023

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,640DeedBook 17566, Page 563Recorded8/9/2019

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,640DeedBook 17400, Page 1064Recorded3/5/2019

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 15178, Page 1609

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 3639, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1965