Skip to content

844 Westminster DriveToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2018

Property Information

Block694.12
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,804
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
35%
Improvement Value:$328,400
65%
Total Assessment$504,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,185+5.2%
2024$8,731+4.3%
2023$8,374+0.4%
2022$8,337+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 13870, Page 1882

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 12779, Page 1861

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5249, Page 498

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4663, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1984