Skip to content

852 Astoria DriveToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Date
Mar 22, 1995

Property Information

Block694.12
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,762
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
39%
Improvement Value:$205,500
61%
Total Assessment$338,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,164+5.2%
2024$5,859-4.5%
2023$6,137+0.4%
2022$6,110+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5256, Page 538

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972