Skip to content

819 West Briar AvenueToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Mar 10, 2011

Property Information

Block694.14
Lot30.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,900
Acreage1.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,400
49%
Improvement Value:$238,800
51%
Total Assessment$472,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,599+5.2%
2024$8,174+19.7%
2023$6,831+0.4%
2022$6,801+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$282,500
DeedBook 14846, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1955