Skip to content

793 West Briar AvenueToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 6, 2023

Property Information

Block694.14
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class13
Description1F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,584
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,000
76%
Improvement Value:$71,800
24%
Total Assessment$293,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,350+5.2%
2024$5,086-12.9%
2023$5,842+0.4%
2022$5,816+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958